УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ
Тема. Подорож до весняних квітів. Опис підсніжника
Мета: вчити складати текст-опис підсніжника на основі ілюстрації та власного досвіду учнів; виявляти її основні та другорядні ознаки, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати критичне мислення й мовлення, уяву, фантазію; виховувати дбайливе ставлення до природи, любов до рідного краю, розвивати відчуття краси природи, спостережливість.
Обладнання: фотознімки, малюнки із зображенням весняних квітів (пролісок, сон-трава, ряст, мати-й-мачуха, фіалка); куб.
Попередня підготовча робота
Підготовку до роботи слід розпочинати заздалегідь, за кілька днів. Дібрати й прочитати оповідання, вірші, загадки, цікаві розповіді про весняні квіти.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до роботи
ІІ. Повідомлення теми і мети
Весна-чарівниця,
Неначе цариця,
Наказ свій послала,
Щоб краса встала,
І проліски, і травка,
Й зелена муравка,
І кульбабка рясна –
Й фіалка рясна –
Всі квіти весняні,
Веселі, кохані,
З-під листя виходять,
Голівку підводять
Од сну зимового,
До сонця ясного!
(О.Пчілка)
- Чи здогадалися ви, про що йтиметься на уроці? Отже, куди ми помандруємо?
- Так, ми з вами побуваємо у царстві весняних квітів. (Звучить «Вальс квітів» П.І. Чайковського.)
- Що ви уявляєте?
- Які квіти постали у вашій уяві?
ІІІ. Розминка. Робота в групах
- Дістаньте зі скриньки малюнок квіточки і пригадайте її назву. Подумайте, чому її так назвали. Що ви знаєте про цю квітку?
- Які вірші, загадки, цікаві розповіді ви знаєте?
ІV. Проблемне питання
Дискусійна шкала.
- Чи хотіли б ви мати великий гарний букет весняних квітів?
Ні Так
0_1_2_3_4_5_6_7_8_9_10
- Чому?
V. Ігровий момент
(Звучить запис п’єси «Пролісок» П.І. Чайковського.)
- А про нас ви що, забули? (Чути голос на магнітофонній плівці.) Ми – ранні посланці зеленокосої весни. Наші квіточки – наче викарбувані з коштовної порцеляни, білосніжні дзвіночки звеселяють усе довкола.
- Про які квіти йдеться?
- Так, про підсніжники.
У проміннях сонця ніжних,
Край веселого струмка,
Білий, росяний підсніжник
Раптом блиснув з-під листка.
Отакий малий неначе,
Ледь прокинувся од сну,
Тихий-тихий, а одначе
Він привів до нас весну!
- Сьогодні ми будемо описувати тендітну квіточку підсніжника (розгляд підсніжника). А допоможе вам у цьому чарівний кубик.
Завітав сьогодні в клас
На урок знову до нас.
Кубик, діти, не простий,
Кубик діти чарівний.
Він доріжку простягає,
Твір писать допомагає.
VІ. Кубування
Асоціації
- Які слова спадають вам на думку, коли ви чуєте слово підсніжник?
Проаналізуємо це
- З яких частин складається підсніжник?
- Скільки у квіточки пелюсток?
- На що схожий корінчик підсніжника?
Опиши
- Стебельце?
- Листочки?
- Квітконіжка?
- Пелюстки?
Склади і запиши речення.
Порівняйте це
- Порівняйте підсніжник із проліском.
- Чим вони схожі, чим різняться?
Займіть певну позицію
- Чи подобається вам підсніжник?
- Яке ваше ставлення до підсніжника? Чому
Наведіть докази.
Червона сторінка
- Чому ця грань куба червона?
- Що людина повинна зробити, щоб на нашій планеті залишились живими підсніжники? А інші квіти?
Ми завжди були красиві,
Якби в полі, в лісі, в лузі
Бачили б нас тільки друзі, -
Ті, які б нас не топтали,
Без потреби не зривали.
VІІ. Повертання до дискусійної шкали
- Чи хотіли б ви мати великий букет весняних квітів? Чому?
- Хто змінив свою думку? Чому?
VІІІ. Вільне письмо
Написання твору в чернетках.
ІХ. Редагування
Запис твору у зошити для творчих робіт.
Х. Авторське крісло
Читання творів з авторського крісла.
ХІ. Створення галереї дитячих робіт
ХІІ. Підсумок уроку
- Що ви дізналися нового?
- Що відчували, коли думали про підсніжник?
- Чим пахне підсніжник?
Коментарi